Uzyskanie wpisu w rejestrze przedsiębiorców wymaga złożenia wniosku do sądu. Można to uczynić drogą elektroniczną bądź tradycyjnie. Dla jego skuteczności konieczne jest poprawne wypełnienie formularzy, załączenie wymaganych dokumentów i opłacenie go.
Rozwód może być orzeczony, jeżeli doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, tzn. pomiędzy małżonkami nie ma już więzi emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej. Sąd może uznać, że żaden z małżonków nie jest winny rozkładowi pożycia, winni są oboje lub, że winę ponosi tylko jeden z małżonków.
Odszkodowanie to świadczenie, które należy się poszkodowanemu za wyrządzenie szkody od podmiotu, który tę szkodę wyrządził lub ponosi za nią odpowiedzialność. Odszkodowanie stanowi finansową rekompensatę uszczerbku, który powstał u poszkodowanego wskutek zdarzenia wywołującego szkodę.
Ubezpieczonemu pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje od ZUS-u jednorazowe odszkodowanie. Ponadto pracownik ma prawo ubiegać się o świadczenie pieniężne od pracodawcy w celu wyrównania doznanej szkody, której Zakład Ubezpieczeń Społecznych w całości nie pokrył.
Od decyzji wydanej przez organ administracji publicznej przysługuje odwołanie, które wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Termin na jego wniesienie wynosi czternaście dni od dnia doręczenia decyzji, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie – od dnia jej ogłoszenia.
Podstawowym prawem oskarżonego jest prawo do obrony. Prawo to może być realizowane na dwa sposoby – jako aktywne uczestniczenie w procesie karnym i korzystanie z pomocy obrońcy ustanowionego na potrzeby toczącego się postępowania karnego. Oskarżonemu przysługuje m.in.: prawo do odmowy składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.